KACZKA PIECZONA

 

Składniki:

Kaczka świeża

Kasza pęczak – szklanka

Jabłka (kwaskowe) – 5-6 szt.

Rodzynki – garść

Śliwka suszona – 3-4 szt.

Żurawina suszona – garść

Cebula – 1 szt.

Domowa konfitura z żurawiny

Domowa konfitura z jarzębiny

Domowe powidła śliwkowe

Masło

Majeranek

Tymianek

Rozmaryn

Sól

Pieprz

 

Przyrządzam:

Kaczka często jest sprzedawana z podrobami. Należy je dokładnie umyć, pod żadnym pozorem nie wyrzucać! Tuszkę myję zimną wodą, odcinam szyję tak aby został nadmiar skóry, którą zaszyję otwór. Nacieram miękkim masłem, solą, pieprzem i sporą ilością majeranku (w środku i na zewnątrz), odkładam.

Podroby wrzucam do zimnej wody gotuję około ½ godziny. Bulion odcedzam. Podroby odstawiam do ostygnięcia.

Kaszę gotuję na bulionie z podrobów. 

Na patelni rozgrzewam masło dodaję drobno pokrojoną cebulę, smażę na złoty kolor na małym ogniu. Do cebuli dodaję niedogotowaną kaszę z resztką płynu który jeszcze się nie wchłonął. Dodaję żurawinę, rodzynki, pokrojone śliwki suszone, ½ łyżeczki rozmarynu, ½ łyżeczki tymianku, podroby (drobno pokrojone, bez szyi). Jeśli płynu jest mało można dolać wody, przykrywam i podgrzewam na małym ogniu, a następnie odkrywam aby płyn odparował, odstawiam do ostygnięcia.

W tym czasie przygotowuję jabłka. Odcinam górną część z ogonkiem, łyżką usuwam gniazda nasienne, środki odsypuję tymiankiem. Jabłkowe miseczki napełniam konfiturą (do każdego jabłka inną) posypuję ziołami: jarzębina – rozmaryn, powidła – majeranek, żurawina – tymianek (lub jak wolicie można dodać inne), ustawiam na małej blaszce. Pozostałe jabłka kroję na ćwiartki.

 

Tuszkę kaczki napełniam kaszą, zaszywam szczelnie. Układam na kratce szczelnie opakowuję w folię aluminiową i wstawiam do piekarnika nagrzanego do temperatury 2200C.

Po upływie 30 minut zdejmuję folię, zmniejszam temperaturę do 1700C i piekę przez 2 ½ godziny. Kaczkę obracam i polewam masłem.

Jeśli kaczka zbyt się przypieka przykrywam folią aluminiową. Na pół godziny przed końcem okładam kaczkę ćwiartkami jabłek oraz wstawiam do piekarnika blaszkę z jabłkami.

Po upieczeniu wyjmuję kaczkę z piekarnika utulam folią aluminiową i odstawiam na pół godziny.

 

Po tym czasie dzielę kaczkę na części podaje z kaszą, którą kaczka jest nafaszerowana, ćwiartkami upieczonych jabłek i jabłkami z konfiturami (jak na zdjęciach).