TARTA Z MALINAMI I CZEKOLADĄ

wg. Michela Roux

 

Składniki ciasta:

Mąka tortowa – 250 g

Masło – 100g

Cukier puder – 100g

Jajka – 2 szt.

Sól – szczypta

 

Pozostałe składniki:

Maliny – 250 g

Liście mięty (świeże) – 20 g

Czekolada gorzka 70% kakao – 200 g

Śmietana kremówka – 250 g

Masło – 50 g

Płynna glukoza – 25 g

 

 

Przyrządzam:

Najpierw ciasto.

Mąkę przesiewam na stolnicę. W stożku mąki robię wgłębienie. Wkładam do niego miękkie masło, cukier i sól. Czubkami palców sklejam masło z cukrem i solą, a następnie  zagarniam stopniowo  mąkę i zagniatam ciasto.  Ponownie robię zagłębienie i wbijam jajka (w temperaturze pokojowej). Wyrabiam ciasto do momentu, aż składniki się połączą, a ciasto będzie gładkie, formuję kulę, owijam folią spożywczą i odkładam do lodówki na minimum godzinę           . 

Przygotowuję tartę.

Ciasto wyjmuję z lodówki. Rozwałkowuję na owalny placek o grubości ok. 2 mm. Wypełniam nim formę do tarty (średnica 20 cm) wyłożoną papierem do pieczenia. Ponownie odstawiam ciasto do lodówki na ok. 30 minut.

Nagrzewam piekarnik do temperatury 1900C . Ciasto  nakłuwam widelcem i wstawiam do gorącego piekarnika na ok. 20 minut. Wyciągam z piekarnika, przekładam na okrągłą blaszkę, usuwam papier i ponownie wkładam do piekarnika na ok. 5-7 minut. Po tym czasie odstawiam do ostygnięcia. Maliny dzielę palcami na cząstki (będą puszczać mniej soku) mieszam z kawałkami liści mięty, układam równomiernie na spodzie tarty. W rondlu zagotowuję śmietankę, zdejmuję z ognia, dodaję kawałki czekolady (w temperaturze pokojowej) i glukozę. Miksuję na gładką masę, wtedy dodaję partiami miękkie masło cały czas miksując. Gotową masą wlewam na maliny, a po ostygnięciu wstawiam do lodówki na ok. 2 godziny. Przed podaniem wyjmuję z lodówki i odstawiam aby ciasto nie było zbyt zimne. Kroję na porcje, podaję z całymi malinami i jogurtem greckim.